Yazı Boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Arzu AKTÜRK
ege-tr.gg@hotmail.com
Dönüşü Muhteşem Türk!
13 Şubat 2015 Cuma Saat 15:26

Tarihi seyir içinde yol alıyorum. Yıllarca tarih öğrenimi almakla beraber ilk defa okuduklarımın etkisinde hayrete düşüyor milli bilinç ve şuura kavuşmanın derin hazzını taşıyorum.

‘Beni bilen bilir.’ dedirtircesine tarihe adını altın harflerle yazdıran ‘TÜRK’ ün gücü asırlık çınarın devrilmesine rağmen yeniden var olma mücadelesi vererek bir hilâl uğruna yaşıyor, yaşatılıyor.

İlk Türk topluluğu Sakalar (İskitler) ile başlayan Türk’ün mücadelesi, bir çağın sonu yeni bir çağın başlangıcına sebep olacak kadar tarihte ne büyük etkidir. (Kavimler Göçü ve İstanbul’un Fethi)

Bir topluluktan bir millet olma bilincini kazanan ve yaşayan Türk, bununla yetinmeyip tarihte ilklerle de varlık mücadelesini sürdürmüştür. İlk alfabeler, ilk mimari eserler, ilk kitabeler, ilk sosyal devlet anlayışının örnekleri ile ilkleri yaşayan ve yaşatan Türk bunlarla yetinmeyip neredeyse her alanda etkili olmuştur. Bunların başında dil, kültür, sanat, askeri ve sosyal yaşam alanları gelirken din de belirleyici etkisini gösterecektir. Öyle ki bir bedende ruh gibi İslam ile özdeşleşen Türk, böylece  ‘asimile’ olmamanın bir unsurunu daha kazanacaktır. (Dil ve din Türk’ün kendi benliğinin 2 ana unsurudur: Türk dili ve İslam dini. Tarihte savaşlar çoğunlukla  din üzerinden olmuşken dil üzerinden de bir yıpranma ve yok olma söz konusudur, Gazneliler de bunun en etkili örneğidir.)

Anadolu’ya ilk akınlar ile beraber (Hunlar arkasından Sabirler) yerleşme düşüncesi Büyük Selçuklular ile gerçekleşmiştir. Anadolu’yu ebedi bir Türk vatanı hâline getiren Oğuz Türkleri olmuştur. Hasılı yüz yıllara meydan okuyan Türk adı çağlar boyunca sürmüştür.

İlk Türk Devletleri  M.Ö. 220 ‘de başlar.

İlk Türk Beylikleri 11. yy

Anadolu Selçukluları 11. yy

Anadolu Türk Beylikleri Dönemi 13. yy

Osmanlı Devleti 13. yy

Türkiye Cumhuriyeti 20. yy

 

14. yy başlarında Anadolu, İran, Mezopotamya, Filistin, Arabistan, Mısır ve Ürdün’ü içine alan bölgeye Ön Asya, Yakın Doğu veya Orta Doğu denilmektedir. Osmanlı’nın tarih sahnesinde yeri ise ilk defa beylik olarak ortaya çıkışından saltanatın kaldırılmasına kadar sürer. Bu süreçte Osmanlı bir beylik iken bir imparatorluk özelliğini kazanıp yaşaması neredeyse 5 asır sürecektir. Nihayetinde imparatorluk bile ‘yaş’ alır, ‘yaş’ ile dağılır ve parçalanır. Osmanlı’nın kurtuluş mücadeleleri yeni bir devlette hayat bulur: Türkiye Cumhuriyeti.

Atatürk'ün; 'Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır; ancak Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır' vecizesi altında yatan koca bir Türk Tarihi de günümüz yakın tarihinde iyi analiz edilmelidir.

Son olarak konu ile ilgili TRT Müzik ekranlarından izleyicisiyle buluşturulan 11 Şubat 2015 tarihli Gecenin Işıltısı  da ışıl ışıl bir programdı diyerek noktalıyorum.

 

 

13.02.2015 15:30

Arzu AKTÜRK

Bu makale toplam 1064 defa okundu.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
ÇOK OKUNAN HABERLER
SİTE ANKET
Sizce Çaykara'da Yüksekokul Açılmalı mıdır?
Kesinlikle Açılmalıdır
Açılsa İyi olur
İlgi Alanıma Girmiyor
Açılmasa Daha İyi
Kesinlikle Açılmamalıdır
Künye . Reklam . İletişim . RSS   Copyright © 2002-2017 Çaykara Gazetesi
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım & Tasarım : Mahmut ÖZDEMİR