Yazı Boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rasim Efendioğlu
rasimefendioglu@hotmail.com
Trabzon'da Artık Köy ve Belde Yok,Kent Mahalleleri Var
28 Ocak 2015 Çarşamba Saat 14:15

Yerel seçimlerin üzerinden bir yıl geçiyor.Bu yerel seçimler diğerlerinden farklıydı.Sadece seçim yapılmadı mülki yerleşim değişiklikleri yapıldı.Bir çok kent  ilçeleri ile birleştirilerek BÜYÜK ŞEHİR oldu.Önceleri ANA KENT deniyordu şimdi Büyük Şehir… E güzel kentleştik. Artık Trabzon’da köy yok belde yok. Köyler ve beldeler Büyük Şehrin mahalleleri oldu. Böylesine hızlı kentleşme beklide dünyada görülmemiştir. Bugün köy karın kentin bir mahallesi.O ne ala.Artık ŞEHERLİ  olduk. Eskiden şehirli olmak bir ayrıcalıktı. Kentten biri gelse köye fısıltılar başlardı “bak bak bu şeherlidir ha” kılık kıyafeti ile konuşması ile şehirli başkaydı. İşte geçen yıl biz de böyle olduk.Artık Trabzon’da  Çaykaranın en uzak köyünden ,Tonya’nın en uzak köyüne dek hep kentli olduk. Ne mutlu bize. Ya üstelik bu köyler belediye kapsamına da alındı ki tüm köyler belediyeli.Bu büyük değişimin kıymetini bildik mi? Bilmem bu son kar yağışı köylerin kentli olmasının ayrıcalığını gösterdi. Günlerce köy yolları kapalı kaldı,elektrikler kesildi günlerce. Büyük şehir yetişti her yere yıldırım hızı ile.Allaha şükür kentli olduk(!).

Mülki idarelerin geçmişi yüzyıllar öncesine dayanır. İlk köylerin kuruluşunun tarihi bilmem biliniyor mu? Köy ,en küçük yerleşim birimi. Okumuştuk Yurttaşlık Bilgisinde,Vatandaşlık Bilgilerinde ve daha sonra Sosyal Bilgilerde.Köy…”Köylü Türkün sesidir Türkün efendisidir,gel dinle köy yolunda”şiirini anımsadınız değimli.Köy yaşamı  farklıydı.Ayrı bir güzelliği vardı,Köy imeceleri,köy düğünleri,köy cenazeleri farklıydı. Köy kültürü gelişmişti yüzlerce yıllık birikimle.Sonra köy okulları açıldı. Enstitülü öğretmenler köyü uyandırdı.Kooperatifler kuruldu,teknik tarım yapıldı.Köy yaşamı daha bir güzel oldu. Köy okulları köye uygarlığı ,kültürü götürdü. Yanlış anlaşılmasın köyü kentleştirmedi.köy kültürünü geliştirdi. Sonra bir KÖY-KENT projesi ortaya atıldı. Köyleri birleştirip köy refahını yükseltmek için.Böylece köyde tarımın gelişmesi  sağlanacak köy yaşamı daha bir güzel olacaktı.Bu projeler de baltalandı.Enstitüler kapatıldı,köye uygun öğretmen yetiştirme projesi de aksadı. Ancak tüm olumsuzluklara karşın köy yaşamı sürdü bu yıllara dek.

İşte son dönemde Büyük Şehir projesi sunuldu. Merkez il merkezi olacak ,ilçe belediyeleri buna bağlı memurluklar olacak ve sözde yaşam daha da kolaylaşacaktı. Öyle mi oldu? Çok tarafsız  bir gözlem yapın .Büyük şehir gerçekten köyleri şehirleştirdi mi?  Anında yollar açılıyor,sular yapılıyor,sokaklar yollar temizleniyor mu? Önceki dönemden kalan Özel idare çöp  vagonları duruyor,onlara yenileri eklendi mi? Köylere (Özür dilerim)mahallelere hangi ekstra hizmet götürüldü.Çaykaranın en uzak köyü Kavlatan da yaşanan çığ felaketinde büyük şehir olmanın hangi avantajı yaşandı?

Önemli bir yanlış yapıldı. Trabzon büyük şehir olamazdı. Olsa da Yomra ,Akçaabat,Maçka yı kapsayabilirdi ki bu da pek mantıklı değildi ancak sif politik çıkarlar için en ücra köylere dek uzanıp nüfusu tamamlayıp Büyük Şehir yapmak çok mantıksız bir olay oldu. Bu yanlıştan en kısa zamanda dönülmeli. Ayrıca köyler mahalle yapılmamalı.Köyler köy olarak kalmalı. E bundan önce bilmiyor musunuz Trabzon merkeze bağlı merkez köyleri vardı. Köylerin köy olarak kalmasının sakıncası ne. Köyün mülki idarede tanımı var. Şimdi Çaykara-Arpaözü,Demirkapı, aşağılarda Maraşlı ,Kumlu,Soğanlı  ve Şalpazarı’nın,Tonya’nın, adını bilmediğim ,Akçaabat’ın,Maçka’nın…… köyleri nasıl olur da Trabzon Belediyesinin mahalleleri olur. Bu yasa tasarısını hazırlayanlar hiç mi ülke gerçeğinden haberdar değil.Tüm nüfus kayıtları değişmiş,yada değişecek.. Yüzlerce yıllık köyler birden kentin mahallesi mi oldu. Etmeyin köyler köy olarak kalsın.İlçe belediyeleri daha bir işlev kazansın,büyük beldeler tekrar belediye olsun. Yine çalışın.yine hızla kentleşelim de sözde olmasın özde olsun.Köyüm köyüm aslan köyüm yaman köyüm…Köyümüzü verin bize.Kültürümüzle,türkülerimizle yaşayacağız.

                                                                                                                                   14.01.2015

                                                                                                                    Rasim  EFENDİOĞLU

 

Bu makale toplam 1815 defa okundu.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
ÇOK OKUNAN HABERLER
SİTE ANKET
Sizce Çaykara'da Yüksekokul Açılmalı mıdır?
Kesinlikle Açılmalıdır
Açılsa İyi olur
İlgi Alanıma Girmiyor
Açılmasa Daha İyi
Kesinlikle Açılmamalıdır
Künye . Reklam . İletişim . RSS   Copyright © 2002-2017 Çaykara Gazetesi
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım & Tasarım : Mahmut ÖZDEMİR