Yazı Boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İshak Okutan
ishakhoca61@hotmail.com
YALANCI ŞAHİDLİK
04 Kasım 2014 Salı Saat 20:19
DEĞERLİ Okuyucularımız Yalan söylemekte dünya ve ahiret için felaket vardır. Yüce Melâmız bizlere bu konuda şöyle buyurmaktadır:
BİSMİLLAH وَالَّذِينَ لَا يَشْهَدُونَ الزُّورَ وَإِذَا مَرُّوا بِاللَّغْوِ مَرُّوا كِرَامًا {72} Onlar yalan yere şahitlik etmezler,
boş sözlerle karşılaştıklarında vakar ile (oradan) geçip giderler. (Furkan, 72)

Allah’a ve ahiret gününe inanan bir kimsenin, hatır ya da çıkar için hâkimin huzurunda yalancı şâhitlik yaparak haklıyı haksız, haksızı haklı çıkarmaya çalışması, büyük bir vebaldir. Çünkü yalancı şâhitlik, Allah’a şirk koşmadan sonra gelen, büyük günahlardan birisidir. Bu konudaki bir Hadis-i Şerifte Peygamber Efendimiz şöyle buyurmuşlardır. İbni Hüzeyme ve İbni Hibban’ın rivayetinde: Yalan yere şahitlik Allah’a şirk koşmakla bir tutulmuştur.

(Ebu Davud, Kitabu’l-Akziya, 3599) Yalancı şahitlik, Allah'a şirk koşmadan sonra gelen, büyük günahlardan birisidir. Yalancı şahitlik yapanın, her şeyden önce kendine kötülük ettiğini bilmesi gerekir. Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed Sallallahü Aleyhi ve Sellem bu hususta şöyle buyurmuşlardır: Tanıklık etmek için çağrılıp bildikle­rini söylemeyen; yalan söyleyenin günahına uğrar. «Yalan söyleyenle denktir.» Yalan yere şahitlik yapan bir çok büyük günahı bir arada işlemiş olur. Birincisi: Yalan ve iftiradır. Muhakkak ki Allah müsrif yalancıları sevmez. (Mü’min, 28) Hadis-i şerifte ise şöyle buyurulmuştur: Mü’minin tabiatı her şeye uyabilir.

Ancak hiyanet ve yalan hariç. (Ahmed b. Hanbel, Müsned, 5/252) İkincisi:Aleyhine şahitlik ettiği kişinin malı, ırzı ve ruhu onun şahitliğiyle alınmış olur. Uçüncüsü: Lehinde şahitlik yaptığı kimseye de zulmetmiş olur. Zira onun şahitliği sayesinde kendisi haram malın sahibi olur ve bu sayede de cehennem ateşini kazanır. Peygamber Sallallâhü Aleyhi ve Sellem: Ben kime haksız olarak kardeşinin malını hükmedersem verirsem onu almasın. Zira ben ona ateşten bir parça kesmiş olurum. (Buhari, Kitabu’ş-Şehadet, 2680) Dördüncüsü: Allah’ın koruduğu ve haram kıldığı malı, kanı ve ırzı, mübah kılmış olur.

Rasulullah Sallallâhü Aleyhi ve Sellem bu hususla ilgili olarak şöyle buyurmuştur Her bir Müslümanın malı, kanı ve namusu diğer bir Müslüman’a haramdır. (Buhari, Kitabu’l-Edeb. 665) Ebû Bekre (ra) anlatıyor: Resûlullah Sallallâhü Aleyhi ve Selem: -Büyük günahların en büyüğünü size bildireyim mi? diye sordu. Biz: “Evet ya Resûlallah, bildir” dedik. Şöyle buyurdu: -“Allah’a şirk koşmak, ana-babaya karşı gelmek. Resûlullah (sav) yaslanırken doğrulup oturdu ve: “Dikkat edin, bir de yalan söz ve yalana şahitlik etmektir” buyurdu. Aynı sözü o kadar tekrarladı ki, biz (içimizden) “Keşke sussa” dedik. (Buhari, Müslim) [2] YALAN ŞAHİTLİĞİN ZARARLARI*YALANCININ VASIFLARI; EVVELA DALKAVUKLUK, YERSİZ VAAD, SONRA AHLAKSIZLIK VE EN SONRA GIYBETTİR. HAZRETİ ALİ İslâm şeriatı, kötü sonuçlara, insanın dini ve dünyası açısından onulmaz zararlara sebep oldukları için, çeşitli korkutma ve ürkütme yöntemleriyle yalancı şahitliği yasaklamıştır
Bu makale toplam 1219 defa okundu.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
ÇOK OKUNAN HABERLER
SİTE ANKET
Sizce Çaykara'da Yüksekokul Açılmalı mıdır?
Kesinlikle Açılmalıdır
Açılsa İyi olur
İlgi Alanıma Girmiyor
Açılmasa Daha İyi
Kesinlikle Açılmamalıdır
Künye . Reklam . İletişim . RSS   Copyright © 2002-2017 Çaykara Gazetesi
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım & Tasarım : Mahmut ÖZDEMİR