Yazı Boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Murathan KILIÇ
kilic.murathan@gmail.com
Sosyal Ağların Gücü !
30 Temmuz 2013 Salı Saat 03:13

Dijital dünyanın en çok tercih edilen mekanı sosyal ağlar, her geçen gün artan kullanıcı sayısıyla gün geçtikçe çığ gibi büyümeye devam ediyor.

Facebook ve Twitter’ ın toplam kullanıcı sayısı 1 milyarı aşmış duruda bunun yanında mobil ağlarda da her geçen gün kullanıcı sayısı hızla artmakta. Çağımızda insanlar arasındaki en hızlı iletişim yöntemi tabi ki sosyal ağlar, en büyük yasakların bile engellenemediği önüne geçilemeyen bir güce dönüşüyor.

Geçenlerde okuduğum bir habere göre; Dünyanın en büyük arama motoru Google, artık aramalardaki önceliklerini sosyal ağlarda en çok yapılan paylaşımlara göre düzenleyecekmiş.

Bu olaydan da anlaşılabileceği gibi, sosyal medya artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası, neredeyse tüm faaliyetlerimizi sosyal ağlara endeksleyerek yapacağız.

Google bile, sistemini sosyal medya odaklı olarak değiştiriyorsa, demek ki bu mecra gerçekten önüne geçilemeyecek bir güce sahip olmaya başlamış.

Klasik medyaya oranla, faydaları saymakla bitmeyen sosyal medya; tüm yasakların rahatça ifşa edildiği, zaman zaman bizleri bilinçlendiren, zaman zaman da doğruya en hızlı şekilde ulaştıran bir yapıya sahip olması açısından gücünü her geçen gün kanıtlamaya devam ediyor.

Tüm etkinlikleri, son dakika olaylarını, klasik  medyaya oranla daha hızlı ve anlık ulaşabildiğimiz sosyal ağlar, bizi her bilgiye kolayca ulaştırdığı ve sosyal ağa erişen argümanların her geçen gün çoğalması teknolojinin paralel olarak gelişimi ile birlikte tüm platformlarda kullanıcı sayısı hızla artmaya devam ediyor.

‘Güçlü’ oluşunun diğer bir sebebi de; yasak olan  tüm video, resim ve yazıların engellenememesidir. Yasaklar, her zaman ilgi çektiğinden ve bu yasaklara sosyal ağlarda çok kolay ulaşıldığından ; kullanıcıların ilgisini çekmekte zorluk çekmiyor. Klasik medyada yer almayan yasaklı maddelerin tüm reklamları ve kampanyaları, Televizyonda ya da radyoda duyamadığımız farklı sesleri yanıbaşımıza getiren dijital medya, tüm bu avantajları ile gücüne güç katmaya devam ediyor.

Şuna eminim ki, Ülkemizde yakın zamanda yaşanan gezi olaylarını bile bir çoğumuz; anlık sıcak gelişmeleri sosyal ağlar üzerinden  takip ettik. Bazen doğru, bazen yanlış bilgilerle karşı karşıya kaldık. Bu bilgilerin doğruluğunu teyit edemedik, Olaylar bittikten günler sonra olayların iç yüzünü öğrenebildik. Paylaşılan her bilginin doğru olmadığını gördük. Ülkemiz içerisinde yaşanan bu nahoş olaylar Sosyal ağların gücünü bir kez daha kanıtlamış oldu. 

Bu makale toplam 5393 defa okundu.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
ÇOK OKUNAN HABERLER
SİTE ANKET
Sizce Çaykara'da Yüksekokul Açılmalı mıdır?
Kesinlikle Açılmalıdır
Açılsa İyi olur
İlgi Alanıma Girmiyor
Açılmasa Daha İyi
Kesinlikle Açılmamalıdır
Künye . Reklam . İletişim . RSS   Copyright © 2002-2017 Çaykara Gazetesi
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım & Tasarım : Mahmut ÖZDEMİR