Yazı Boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Fahrettin Yüksek
fahrettinyuksek@hotmail.com
Doğum Borçlanması
03 Temmuz 2012 Salı Saat 15:41

Bir önceki yazımda sigortalıların hangi şartlarda borçlanabileceği hususuna değinmiş, konunun boyutunun uzun olması nedeniyle bir sonraki yazımızda da benzer hususlara değineceğimi belirtmiştim.   Borçlanma konusunda en fazla muhatap olunan iki hususun birincisinin askerlik borçlanması ikinci olarak ta doğum borçlanması olduğunu görmekteyiz. Askerlik borçlanmasının geçmişten beri süre gelen bir durum olduğu ve genel hatlarıyla önceki yazımda değindiğim borçlanma çeşitleri dahilindeki hususlar dışında fazla bir ayrıntı barındırmamaktadır. Doğum borçlanması sosyal güvenlik sistemimizde henüz çok yeni bir olgu olup bu yazımda bu konuya ağırlık vereceğim.

 

4a kapsamında (SSK) hizmeti  bulunan  sigortalı kadının, iki defaya mahsus olmak üzere doğum tarihinden sonra iki yıllık süreyi geçmemek kaydıyla hizmet akdine istinaden işyerinde çalışmaması ve çocuğunun yaşaması şartıyla talepte bulunulan süreler, doğum borçlanması kapsamında olup       sigortalıların kendileri  veya bu kişilerin  hak sahipleri isterlerse bu doğum sürelerinin tamamını veya bir kısmını borçlanarak sigortalık hizmetlerine ekletebilir ve erken emekli olabilirler.

 

Doğum borçlanmasının dikkat edilmesi gereken ayrıntıları:

 

Doğum yapmış kadının çocuğunun sağ doğmuş olması ve yaşaması,

 

Doğumdan sonraki iki yıllık sürenin tamamında veya bir kısmında hizmet akdine istinaden işyerinde çalışmaması ve bu sürelerde adına sigorta priminin ödenmemiş olması,

 

Her doğum için iki yıllık süreyi geçmemek kaydıyla borçlanma talebinde bulunulması,

 

Kendilerinin veya hak sahiplerinin yazılı talepte bulunmaları ve talep tarihindeki prime esas günlük kazancın alt ve üst sınırları arasında olmak üzere, kendilerince belirlenecek günlük kazancın % 32’si üzerinden Kurum tarafından hesaplanacak borcun, tebliğ tarihinden itibaren bir ay içinde Sosyal Güvenlik Kurumuna ödenmesi, Borçlanma talebi sonrası hesaplanan borç  kişilere Tebliğ tarihinden itibaren bir ay içinde borcun tamamının veya bir kısmının ödenmesi halinde ödenen miktara karşılık gelen süre, sigortalılık süresi olarak değerlendirilir. Bir ay içinde ödenmeyen borçlanmalar geçerli sayılmaz. Geçerli sayılmayan borçlanmalar için ayrıca yeni bir başvuruda bulunulması gerekir.

 

Doğumun, sigortalılığın başlangıcından sonra olması gerekmektedir. Yani sigorta başlangıcından önceki doğumlar için borçlanma yapılamayacaktır.

 

Doğum borçlanması yapılabilecek iki yıllık süre içinde çocuğun vefat etmesi halinde, sadece vefat tarihinde kadar olan süreler borçlandırılabilecektir.

 

İlk doğumunu yaptıktan sonra iki yıl dolmadan ikinci doğumunu yapan kadın sigortalı, ilk doğumdan ikinci doğuma kadar olan geçen süre ile ikinci doğum için borçlanabileceği iki yıllık sürenin toplamı kadar geçen süreyi borçlanabilecektir.

 

Şeklinde sıralayabiliriz.

Bu makale toplam 8885 defa okundu.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
ÇOK OKUNAN HABERLER
SİTE ANKET
Sizce Çaykara'da Yüksekokul Açılmalı mıdır?
Kesinlikle Açılmalıdır
Açılsa İyi olur
İlgi Alanıma Girmiyor
Açılmasa Daha İyi
Kesinlikle Açılmamalıdır
Künye . Reklam . İletişim . RSS   Copyright © 2002-2017 Çaykara Gazetesi
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım & Tasarım : Mahmut ÖZDEMİR